Bible              Články       Pointa       O překladu       Odkazy       Kontakt   


PRETERISMUS 1: Pokud vyjede bílý kůň Apokalypsy, máme si nachystat seno nebo lopaty?

Představte si, že máte stroj času a dostanete se do budoucnosti, např. do roku 2580. Navštívíte místní církevní budovu a v ní bude kazatel, který má v ruce stovky let staré proroctví a vykládá vám o apokalypse, která už je podle něho na spadnutí:

Otevřou se nebesa a z nich vyjede jezdec na obrovském koni, který s sebou přinese kalamitu, jaká tu ještě nikdy nebyla a nebude. Je potřeba se na ni připravit a z nějakých podivných důvodů budete potřebovat pořádný řetěz, nákup, lopatu a bačkory – to je obzvlášť důležité. Všechno to budete potřebovat ještě dřív, než se na scéně objeví tajemný posel Mikuláš, který je posedlý démonem. Varujte před tím všechny lidi! Jezdec Martin už se blíží! Přijede opravdu hodně brzy a nese s sebou nevídanou zkázu. Připravte se! I když je možné, že budete vytrženi a toho všeho uchráněni, pokud se zavřete doma, oddělíte se od světa a budete se modlit.

Sedíte v kostele a posloucháte kázání. Kazatel vykládá cosi o tom, že originální slovo anděl znamená jen posel a jelikož je Mikuláš posedlý démonem, bude to spíše postava temná, ke které se tento překlad hodí lépe. Hlavou se vám honí spousta myšlenek – obdivujete, že se v těch starých textech vůbec někdo dokáže vyznat. Přemýšlíte, jestli zase bude sbírka na lopaty pro chudé. Máte pocit, že ať už to bude jakkoliv a kloníte se k vysvětlení méně či více doslovnému, bude to stejně stát (s prominutím) za hovno a právě na to je možná potřeba ta lopata. Kolik toho asi takový obří kůň nadělá? Dochází vám úžasná souvislost – nikdo vám ještě nikdy nevysvětlil, na co je ten řetěz, ale možná je na přivázání toho ničivého koně. Kazatel končí svůj výklad tím, že tajemná kniha proroctví byla sepsaná buď v roce 2070 nebo 2096, ale je to jedno. Už dlouho se lidé domnívají, že se to všechno blíží a že to fakt bude brzy a teď už jsou jistá znamení, že to bude opravdu brzy. A tak dnes uděláme raději sbírku na bačkory pro chudé, ty jsou podle toho proroctví opravdu důležité.

Možná byste potřebovali znát jisté kulturní reálie. Došlo ke globálnímu oteplení a v té zemi už nepadá sníh. Proroctví bylo napsáno krátce před velkou sněhovou kalamitou, která byla začátkem prosince 2070.

Tak, a teď ten tajemný text proroctví:

Mimořádné varování. Již brzy přijede Martin na bílém koni a přinese s sebou takovou nadílku, jakou svět ještě nikdy neviděl a už ani neuvidí. Připravte se. Nakupte si. Zkontrolujte si auto. Mějte určitě přezuto. Pořiďte si kvalitní řetězy. Pořiďte si lopaty. Nemůžeme vám přesně říct, kdy se to stane, a tak buďte zkrátka připravení. Ale bude to velmi brzy, až pominou podzimní státní svátky a dřív než otevře dveře anděl a Mikuláš s čertem, tak se tohle všechno stane. Pokud je to možné, nevycházejte ven, tak toho budete nejlépe ušetřeni, ale modlete se za ty, kdo jít ven musí.

Většina kazatelových posluchačů věří ve futurismus, budoucí naplnění proroctví, ale jsou tu i jistí podivíni, zvaní preteristé, kteří mají za to, že se to všechno vztahuje k té sněhové kalamitě, která přišla velmi brzy po napsání tohoto proroctví. Opírají se mimo jiné o nějakého jazykového experta, který má za to, že věta „přijede na bílém koni“ v těch dávných časech znamenala, že bude padat sníh. Ale to zní jako blbost, ne?

Každopádně jsou jistí experti, kteří tvrdí, že v Matoušově evangeliu a ve Zjevení je několik špatně přeložených slov, která nás matou – konec věku (aion) a ne světa, oikumené – obydlený svět, tj. Římská říše, ge – krajina, ve které dojde ke zničení a ne celý svět….

…také říkají, že některé výrazy jsou jen symboly. Co kdyby příchod s oblaky znamenal jen, že nastává Boží soud? Odvolání na nebesa a zemi by byla paralela chrámu a různá nebeská znamení byla jen obrazem politických mocností, které se různě přesunou a otřesou?

Zkuste si jen tak pro zamyšlení přečíst další článek.